Na Dolny Śląsk zaprosiliśmy grupę gruzińskich liderek, aktywnie działających w swoich społecznościach w trzech regionach Gruzji – Imeretii, Gurii i Kartli Wewnętrznej.
Wizyty w gospodarstwach agroturystycznych, spotkania z liderkami lokalnych inicjatyw, warsztaty polsko - gruzińskie, wieczór gruziński w Turzanach, udział w Dniach Karpia w Dolinie Baryczy - to tylko niektóre z punktów programu wizyty studyjnej, która odbędzie się na początku października w ramach projektu “Babski ogródek – sfery aktywności kobiet na obszarach wiejskich”. Na Dolny Śląsk zaprosiliśmy grupę gruzińskich liderek, aktywnie działających w swoich społecznościach w trzech regionach Gruzji – Imeretii, Gurii i Kartli Wewnętrznej.
Główymi tematami wizyty są aktywizacja społeczności lokalnych oraz rozwój agroturystyki jako przykładu rozwoju drobnej przedsiębiorczości na terenach wiejskich. Spotkania i wspólne warsztaty maja na celu przede wszystkim wzmocnienie potencjału naszych gości oraz pomoc w wypracowaniu pomysłów na działania na rzecz społeczności w ich rodzinnych wsiach i miasteczkach. Jednym z głównych celów wizyty jest także spotkanie aktywnych kobiet Polski i Gruzji – wymiana doświadczeń i nawiązanie kontaktów, które mogą zaowocować dalszą współpracą.
W przygotowanie programu wizyty włączyły się liderki działające aktywnie w trzech regionach na Dolnym Śląsku i reprezentujące różne organizacje i instytucje. W okolicach Szklarskiej Poręby zaprosimy naszych gości do odwiedzenia gospodarstw agrotursytycznych oraz Średniowiecznej Osady Kopaniec. W Dolinie Odry Środkowej czekają na nas m.in. warsztaty kulinarne i artystyczne jako przykład działalności aktywizacyjnej społeczności lokalnej oraz spotkanie ze starostą w Wołowie. Dolina Baryczy zaprasza m.in do Wiosek z Pomysłem oraz na Piknik Edukacyjny Karp jest Cool, organizowany w ramach Dni Karpia.
Wizyta jest jednym z elementów współpracy, którą Fundacja EkoRozwoju podjęła z gruzińskimi partnerami w 2008r. W jej ramach dzielimy się swoim ponad 20letnim doświadczeniem z zakresu obudowy wsi i rozwoju zrównoważonej turystyki, które zdobyliśmy pracując w Dolinie Baryczy. Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Fundacji im. Stefana Batorego.
Koordynator:
Katarzyna Zaremba, katarzynaz@eko.org.pl, www.fer.org.pl